TÁMOP-3.1.4 ERG - MŰVÉSZETTÖRTÉNET
TÁMOP-3.1.4 ERG - MŰVÉSZETTÖRTÉNET
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Korszakok, kultúrák
 
GYŰJTEMÉNYEK
 
ÜZENETEK

Kedves idelátogató! Egy reformpedagógiai gimnázium szaktárgyi honlapját olvasod/látod.

Használd az oldalt épülésedre, új ismeretek szerzésére, műveltséged szélesítésére!

Ne feledd, a kiművelt emberfők gazdagítják az országot is!

 
TANULMÁNYOK
 
Kereskedelem
 
19. XIX. század II. fele

A XIX. század második fele

 

 

A címben jelzett időszakot nem jellemzi egységes stílusérzés. A művészet súlypontja a festészetre kerül, amely a természet felé fordul. Ennek a naturális fejlődésnek természetes hajtása az új irányzat. Míg az építészet a korábbi századok stílusának sorozatos ismétléséből él. A festészet megteremti saját erejéből az impresszionizmust. Ugyanakkor közben folyik a történeti stílusok utánzása, vegyes stílustörekvések is megállapíthatóak. Tehát nem az impresszionizmus az egyetlen kifejezési mód, együtt élnek vele a történelmi festészet, a naturalizmus, az idealizáló, stilizáló törekvések is. E korban működik a Preraffaelita Testvériség Társaság, akik a század végére igazán erőteljessé váló szimbolizmus stílusában munkálkodnak.
 
Ugyanakkor ez az időszak, amelyet joggal neveznek a természettudományok korának, minden jelenség lényegének és okának felderítését, megfejtését tűzte ki célul. Egységes végső elvekben szeretné megtalálni a megoldást. Az új művészeti stílus, az impresszionizmus is erre törekedett, amely szemléletben nincsenek fő- és mellékalakok, amelyben minden egyformán fontos, amit a művész a műbe egyesít.
 
Bár a technikai-technológiai fejlődés egyre újabb lehetőségeket biztosít (ipari forradalom), csak lassan és tétovázó próbálkozások után mert az építészet, az élet új igényei számára korszerűt teremteni. Például a vasbeton lehetőségei.

A szobrászat, amely általában lassabban járja a fejlődés útját, csak tisztes távolból követi a korszak legnagyobb részében a festészet megújhodását.

Az építészet tétova lépéseit indokolhatja, hogy ebben a korban a mérnök nem annyira építőművészetet, mint inkább építészeti régiségtant tanult, s képes volt a történeti stílusok bármelyikében tervezni. Így a megvalósuló művészeti kultúra csökevényes újdonságot alkotott, s másodkézből vett stíluselemek segítségével létrehozott épületek sorában bizonyos módszeresség fedezhető fel. A hallgatólagos megállapodás eredményeként keresztény templomot csak gótikus stílusban, míg zsinagógát csak mór stílusban építettek. A lakóház lehetőleg reneszánsz, vagy barokk stíluselemeket viselt, s az úriasszony rokokó szobája, barokk szalon mellett állt. Ez a stíluskeveredés oly mértékű volt, hogy sokáig nem alakult ki egységes irányzat. Ez időszak stílusát így eklektikusnak nevezzük.

Eredményeként a városi bérlakás-építés nagyszámú feladatánál nem a lakhatóság volt az elsőrendű, hanem a homlokzat, azaz a ház külseje. De mert a tömeges bérház-építés elsődleges célja a bérjövedelem volt, nem lehetett a homlokzatot értékes, tartós anyagokból készíteni, így gipsz és bádog, valamint egyéb pótanyagok jelentek meg kőszínűre festett hamisítványként a falakon. De nehézséget okozott az is, hogy számos olyan építményre volt szükség, amelynek nem lehetett az előképét megtalálni a múltban. Pályaudvarok, áruházak, gyárak nem készültek-készülhettek reneszánsz stílusban, de e késztetés vezette végül a mérnököket a régészkedés irányából az alkotó újszerű téralakítás felé.

Az e korban készült bécsi opera újszerűen reneszánsz formanyelvű. A gótikus formák szabadabb felhasználásával készült a bécsi városháza. A Burg szinház és a két hatalmas múzeum épülete a kései reneszánsz stílusában jött létre korai barokk elemekkel megtüz-delve. Ez időben Angliában gótikusan építették a templomokat. Ebben az időben alakul ki a mai Andrássy út, az egykori Sugár út bérpalotasora, s ekkor folyik a nagykörút változatos historizáló stílusú beépítése is. A Tisza nagy árvizétől nagyrészt elpusztult Szeged újjáépítése is ezidőben folyik. Szinte mindegyik vidéki városunk őríz e korból származó épületeket, jelentős városképi elemeket. A ‘70-es években épül fel a fővárosban Eiffel keze nyomán a Nyugati pályaudvar, majd a 80-as években a Keleti (Rochlitz). Ekkor építi Feszl Frigyes a Vigadót (1859-65), a klasszicizmussal szemben olyan keleties-népies elemeket alkalmazva, amely kissé akár sajátos magyar stílusnak is minősíthető. Ybl Miklós példaértékű lakóháza a mai Múzeum körút 7., az egykori Unger ház, amely velenceies gazdagságú és vonalú gyönyörűen kiképzett udvarával és főműve az Operaház (1875-84), amely utóbbi a reneszánsz Palladio felfogásának nemes elemekkel gazdagított változata. Ünnepélyes pompájához a homlokzatot díszítő, a legjobb szobrászoktól származó monumentális ülőszobrok, valamint a bensőt díszítő Székely Bertalan és Lotz Károly freskók járulnak hozzá. Tehát az előbb jelölt két építész követte Magyarországon e korban a nagy elődöket Pollack Mihályt és Hild Józsefet. Őket követi Steindl Imre, aki az újgótikus, vagy eklektikusnak is nevezett Országház (1882-1902), az Új Városháza (1870-75), ELTE Természettudományi Kar kettős épülete a Múzeum  körúton (1880-85) tervezője és építője. Mellé Schulek Frigyes sorakozik a Halászbástya (1895-1905) létrehozásával, amelynek főleg román kori elemekből szőtt együttese mesébe illően koronázza a Várhegyet.

 

1850-től még változatosabb képet mutat a szobrászat, mint a korábbi időszakban Főként a legnagyobb mesterek térnek el egymástól felfogás, mintázás, lelkület, technika dolgában, hogy műveiket nézve nehezen lehet őket kortársaknak minősíteni.

 

A múlttól és egymástól való függetlenségüknek talán az az oka, hogy a legkiválóbbak Rodin, Maillol, Munier, Minne eredetileg mind más más technikával foglalkoztak, s csak később váltak szobrászokká. Sok szobrász stílusára jellemző ebben a korban az újbarokk, a korábbi stílus tapasztalatainak felhasználása, értékesítése. Ez különösen szembetűnő vonás azokon a nyilvános emlékműveken, melyekkel a polgárság, mint nemzetalkotó elem tiszteli meg a múlt nagyságait és saját hőseit.

Legkiemelkedőbb művésze a kornak, ill. időszaknak Auguste Rodin, a szobrász.

 

           A Calais-i polgárok, a Gondolkodó, a Csók alkotója talán  Michelangelo nyomdokaira vágyott, s igen közelítette azt drámai erejével. Elsőként említett műve az ostromlott város elöljáróit láttatja, amint a város kulcsaival halálra készen vonulnak a megadásra. A fájdalom és lelki megrendülés drámai együttese ez a mű, mely sem stílusában, sem kompoziciójában nem emlékeztet bármely korábbira.

 

           Magyar földön Izsó Miklós (Csokonai - 1871, Táncoló paraszt), Stróbl Alajos (Arany János – 1895), Zala György (Milleneumi emlékmű - 1894), Fadrusz János (Mátyás kolozsvári lovasszobra - 1895-1902) a kiemelkedő művészek névsora.

 

 
Kegyetlen idő
 
MA
2021. November
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
MŰVÉSZEK
 
HÁNYAN
Indulás: 2005-06-16
 
VÉLEMÉNY?
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
ISMERETELLENŐRZŐ KÉRDÉSEK
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!